Haberler

ELAZIĞ OSB İMALAT SANAYİSİNDE DİJİTALLEŞİYOR

IMG 2146 scaled

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi, KOSGEB ve Vodafone işbirliği ile KOSGEB’in imalat sanayisinde dijitalleşme temalı proje destek çağrısının anlatıldığı, 4.0 kapsamında dijitalleşmenin sağlanması amacıyla Elazığ OSB Konferans Salonunda bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya OSB Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Özen, KOSGEB İl Müdürü Şaban Yaşa, Vodafone Kıdemli bölgeler Müdürü Barış Coşkun, OSB Bölge Müdürü Mehmet Yaşar Demirel, STK Başkanları, Sanayiciler katıldı.

KOSGEB İl Müdürü Şaban Yaşa toplantının ne amaçla yapıldığını anlattı. “Program 4 Mart da başlayıp 2 Mayıs da sona erecektir. Bu tarihler arasında firmalarımızın projelerinin desteklenmesi konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Vodafone çözüm ortağımız olarak bir nebzede olsa dijitalleşme konusunda rahatlamalarını sağlamaktadır. Vodafone’nun sadece konuşmadan ibaret bir operatör olmadığını, birlikte çeşitli projeler geliştirilerek işletmelere her konuda destekler sağlayabileceği birçok konu olduğunu ve bu projelerede KOSGEB’in yüzde altmışlara varan katkılar sağladığını belirtti.

Vodafone Kıdemli Bölgeler Müdürü Barış Coşkun firmaların dijitalleşmesi noktasında işadamlarına verdikleri destekler ile ilgili bilgi verdi. “Bizi daha çok mobil operatörü olarak biliyorsunuz aslında, birçok kişi vodafone dışarıdan 100 kişiye sorsak bunları tamamı bize gsm operatörü olduğunu söyler. Aslında biz gsm operatörü değiliz teknoloji şirketiyiz, biz bu teknoloji şirketinde dijital dönüşümde size partner olacak bir iş arkadaşıyız. Vodafone sadece mobil operatör değil ama algı cep telefonlarında ki simkartlardan dolayı hep bu yöndedir. Böyle değil birde vodafone dan bahsedeyim. Vodafone Türkiye’de tanıyoruz ve uluslarası alanda ne kadar tanıyoruz ondanda bahsedelim. Vodafone 5 kıta da 25 ülkede  faaliyet gösteren bunun yanında 44 pazarda işbirliği halinde, 18 pazarda da sabit çözümler anlamında hizmet veren dünyanın en büyük operatörüdür. Vodafone sizlere hizmetleri yaklaşık 43 bin paydaşı ile birlikte sağlamaktadır. Türkiye de yaklaşık 234 bin kobi var. Kobiler ülkemiz için çok çok kritiktir. Kobi çalışan kişi sayısı toplam istihdamın yüzde 70’ini oluşturuyor. Buda çok ciddi bir orandır. 5,6 milyon istihdam demektir. Bunun yanında kobileri ölçeklendirirsek, Kobi çalışan kişi sayısına göre 10 ile 19 arasında çalışanların oranı Kobiler de yüzde 57 oranındadır. Türkiye de Kobilerin dijital durumuna bakacak olursak her 10 kobiden 8’i kendini internetde temsil ediyor. Biliyorsunuz Türkiye’nin yaklaşık 500 Milyar Dolarlık bir ihracat hedefi var. Biz şu an 150 Milyar dolar civarındayız. Yani biz bunu yapabilmemiz için bizim ihracata çok önem vermemiz lazım bunuda dijitalleşme olmadan yapmamız imkansız, o yüzden dijitalleşme çok çok önemlidir. Siz kendi dünyanızda dijitalleşmeyi yüzde 10 oranında artırabilirseniz gayrı safi milli hasılada yüzde 1.8’lik bir Türkiye desteğini sağlamış olursunuz. Buda çok ciddi bir orandır. Sektörünüzde sizlere yüzde 9’luk bir gelir artışı oluyor, Yüzde 26’lık bir karlık artışı, yüzde 12’lik de Pazar değeri artışınız söz konusu olabiliyor. İşte bu yüzden devletimiz dijitalleşme yönünde şirketleri destekliyor ve bu anlamda olumlu yönlendiriyor. Çok doğru, çünkü yurt içerisindeki gayrı safi hasıla bile bu dijitalleşmeye doğru orantılı olabiliyor” dedi. Daha sonra programda soru cevap kısmına geçildi. Programın sonunda katılımcılar Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığına sunmuş oldukları bu imkanda dolayı teşekkür ettiler.

IMG 2155

IMG 2162

IMG 2169

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir