Haberler

Elazığ’dan 58 Ülkeye İhracat Yapılıyor

kapak1

ELAZIĞ Organize Sanayi Bölgesi (OSB), bünyesinde bulunan inşaat, mobilya, mermer, gıda ve tekstil gibi sektörlerde faaliyet yürüten 210 fabrika ile 58 ülkeye ihracat yapıyoruz.

2021 yılında ihracat rakamı 320 milyon dolar olan Elazığ’da, 8 bin kişiye istihdam sağlayan OSB’de, yapılacak yeni yatırımlarla 2023 sonuna kadar istihdam sayısı 25 bine çıkacak. Yerleşkemizde bulunan bir meslek yüksekokulu ve 2 meslek lisesi ile de işverenlerin personel ihtiyacını karşılayan OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Suat ÖZTÜRK, “Elazığ’a yatırımcıları yatırım yapmaya değil, para kazanmaya çağırıyoruz. Çünkü hiçbir yatırımcı kazanmayacağı yere yatırım yapmaz. Cazibe merkezlerinden dolayı biz altıncı bölgeyiz. Altıncı bölgenin teşviki ile her türlü imkan var. Ciddi manada yatırımcılar var. Tahsis ettiğimiz arazilerde yapılacak yatırımlar 500 milyon doların üzerinde. 2023 yılının sonunda hedefimiz 25 bin kişiye istihdam” dedi.

Elazığ’da 1987 yılında temelleri atılarak 1991 yılında hayata geçirilen Organize Sanayi Bölgesi, bölge ve ülke ekonomisine katkı sunuyor. 650 hektarı faal olmak üzere toplam 1.050 hektarlık alanı bulunan Organize Sanayi Bölgesi, inşaat malzemesi, mobilya, mermer, döküm, gıda ve tekstil sektörü başta olmak üzere toplam 210 fabrikaya ev sahipliği yaparak 58 ülkeye ürün ihraç ediyor.

Konferans salonu, camisi, restoranı, itfaiyesi, tren aktarma istasyonu, meslek yüksekokulu ve 2 meslek lisesiyle Türkiye’nin sayılı OSB’lerinden olan Elazığ Organize Sanayi Bölgesi, inovasyon merkezi ile de ara eleman yetiştirip ihtiyaç olan bazı parça ve kalıpları üretiyor. Organize Sanayi Bölgesi, 2021’de ihracata rakamı 320 milyon dolar kentte bu rakamda büyük bir paya sahip. 2009’un sonlarında bin 200 çalışanımız varken bugün 8 bin civarında çalışan var. O gün 32 fabrika varken bugün 210 fabrika var ve ciddi manada yatırımcılar var. Tahsis ettiğimiz arazilerde yapılacak yatırımlar 500 milyon doların üzerinde. Bununla beraber önümüzdeki yıl 15 bin istihdam hedefine koşuyoruz. Teşvik belgelerine kadar takip ediyoruz, bunların çıkmasını sağlıyoruz ve yatırıma başlatıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir