Haberler

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK ELAZIĞ OSB’DE SANAYİCİLERLE BULUŞTU

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 19

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi programlara katılmak üzere Elazığ’a geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonunda Sanayiciler ile buluştu. Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen toplantıya, Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Sermin Balık, Zülfü Tolga Ağar, Zülfü Demirbağ, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları, AK Parti Elazığ 26. Dönem Milletvekilleri Tahir Öztürk, Ejder Açıkkapı, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, OSB Yönetimi, STK temsilcileri ve sanayiciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, şunları söyledi: “Seçim atmosferinin olduğu bir dönemdeyiz. Elbette ki siyasetçilerimiz politikalarını yapacaktır. Politikalarını yaparken de iş adamlarımızın ve sanayicilerimizin sorun ve problemlerini dinleyeceklerdir. Yol haritalarını yıllardır bu iktidarın yaptığı hizmetleri burada da inşallah ileriye dönük olarak sizlere açıklamalarda bulunacaklardır. Bildiğiniz gibi Sanayi Bakanımızın bizim için ayrı önemli bir yeri var. Çünkü biz OSB olarak bu bakanlığımıza bağlıyız. Sizlerin de bildiğiniz gibi Elazığ OSB 5 etapta yapılmış, 620 hektar içinde. Yakın zamanda da 5. etabı 11 ay gibi bir sürede bitirdi. Bu, bakanlığımızın katkı ve destekleri ile vermiş olduğu ödeneklerle bu safhaya geldi. Yine Türkiye’de de parmakla gösterilen bir OSB’yiz. OSB’lerde kullanılan elektrik ve doğalgaz fiyatlarında indirim yapılmasını bekliyoruz. Kamu bankalarının verdiği kredilerde alınan faizlerin de yeniden tek rakamlı bir hale gelmesini arzuluyoruz. Bunların yapılması bizlerin yaptığı çalışmaları artırmamıza katkı sağlayacaktır. Elazığ OSB olarak hedefimiz 2019 yılı sonuna kadar sadece OSB’den 500 milyon Dolarlık ihracat, 10 bin çalışan. 2023 yılı hedefimiz ise 50 bin çalışan ile bir OSB oluşturmak.”

AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise, “Elazığ’da her şey aslında Elazığ’ın 6. bölgeye alınması ile başladı. Elazığ’ın en büyük sıkıntılarından biri 6. Bölge desteklerinden faydalanmasıydı. Sizlerin destekleri ile 26. dönem milletvekili kardeşlerimiz ve sizin desteğinizle Elazığ bunlardan faydalanmaya başladı. Elazığ her şeyden faydalanmaya başladı ve 2. OSB kurulacak. Türkiye’de ilklerin yaşanacağı besi OSB Elâzığ’da geçen haftalarda bakanlığınızda kabul edildi. Elazığ Küçük Sanayi Sitesi’nin yeni yapılacağı 10 pilot ilden biri oldu. Bu da bizim için çok önemliydi. Bunun Elâzığ’ı rahatlatacağını düşünüyorum. Baskil ilçemizde plastik desteği istedik onu da kırmadınız. Elazığ milletvekili olarak size çok teşekkür ederiz. 2018 yılında ne istediysek bakanlığınızdan bizi kırmadınız. Bunun avantajını gördük. Elazığ’a çok sanayici yatırımcı geldi. İnşallah böyle giderse 2019 yılını biz Elazığ’da kalkınma yılı ilan edeceğiz” diye kaydetti.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “4 bin yıllık kadim geçmişi, derin geçmişi olan, birçok medeniyete beşiklik yapmış ve derin bir tarihe kültüre, sanat sahip olan, şehrimize hoş geldiniz. Hem bu derinliği olan hem de vizyonunu ve ufkunu iyi belirlemiş, dersine iyi çalışmış, artık proje odaklı çalışan ve hedefini dünyaya açılmak olarak belirlemiş ve iki parametreye bu hedefini oluşturmuş bir şehir halinde el birliği ile çalışıyoruz. Tabi burada Sayın Bakanım, milletvekillerimiz de, siyasi partilerimiz de, OSB’mizle, ticaret odamızla, yatırımcılarımızla birlik ve bütünlük halinde hareket ediyoruz. Ve bu vizyonu herkes sahiplenmiş durumda. Elazığ dersine iyi çalıştı ve daha iyi çalışacak. Az önce de ifade edildi, yatırımlar noktasında da sadece Türkiye’de değil bölgesinde ve dünyada önemli bir cazibe merkezi olmaya başladı. Zira aramızda çok değerli yerli yatırımcılar olduğu gibi yabancı yatırımcılar da az önce zatı alilerinizle görüştüler. Katar’dan, Suudi Arabistan’dan, Dubai’den ve değişik bölgelerden yatırımcılar gelmeye başladı ve hatta yatırımlarına başladılar. Dolayısıyla inşallah Elazığ Türkiye’ye değer katan, sadece insan varlığı, milli duruşu ve milli manevi duruşuyla, vatana millete sahip çıkmasıyla değil, aynı zamanda ekonomik olarak da ülkesine katkı veren ve ülkesine değer katan bir şehir haline gelecektir. Kamu yatırımcıları arasında baktığımızda 30. sırada ama kendi ölçeğindeki illere baktığımızda ilk 3’e giren bir şehir” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Elazığ’da güne üretimin kalbinde başlayarak sizleri dinlemek, görüş ve önerilerinizi bizzat duymak istedim. Uyguladığımız bütün politikaların temelinde üretim var. İşin ARGE’sinden tutun da ürettiğiniz ürünün ticarileşmesine kadar bütün aşamaları destekliyoruz. Milli teknoloji ve güçlü sanayimiz yolumuzu ortaya koydu. Amacımız küresel rekabette her zaman bizi iddialı kılacak sanayi ve teknoloji yetkinliklerini ülkemize kazandırmaktır. Türkiye’nin çok önemli bir potansiyeli var. Dinamik iş gücü ve hızla yenilikle adapte olma kabiliyeti. İşte biz bu mevcut kabiliyetleri daha da ileri taşımanın derdindeyiz. Hem geleneksel sektörlerimizde hem de sıçrama potansiyeli taşıyan alanlarda ülkemize çağ atlatacak uygulamaların peşindeyiz. Hafta sonu Cumhurbaşkanımızla Hatay’daydık ve Sayın Cumhurbaşkanımızın sera teşvikleri ile ilgili müjdesi oldu. Biliyorsunuz cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde Yatırım Teşvikleri Genel Müdürlüğü bakanlığımız bünyesine bağlandı. Dolaysıyla tarımsal üretimde sürekliliği sağlamak, bu alanda tarımsal üretimi arttırmak için sera yatırımı teşviklerimizi arttırıyoruz. Bundan böyle en az 25 dekarlık arazide minimum 25 dekarlık arazide minimum 5 milyon liralık yatırım tutarına sağlım modern seraları öncelikli teşvik kapsamına alıyoruz. Sabah Sayın Valimizle de görüştük, burada da jeotermal alanlarımız var. Buralarda bu modern seraların değerlendirilmesi için kullanılabilir, burada da öncelikli teşviklerimizden yararlanabilirsiniz. Nihai hedefimiz yerli kaynaklarımızdan en ideal şekilde faydalanıp, üretimde tam bağımsızlığı yakalamaktır. Ancak bu sayede kurdaki dalgalanmaları üretimde olan etkisini en aza indirebilir. Yerlileşme alanında yapacağımız politikalar çok boyutlu nitelik taşıyor. İlk boyut, yakında ilan edeceğimiz yerlileşme ürün programı. Programla birlikte destek ve teşviklerimizi uçtan uca sonuç odaklı planlayacağız. İkinci boyut kamuda yerli alalımın teşvik edilmesi. Burada ölçeği kamu olarak biz belirleyeceğiz. Son boyutumuzda mega yatırım projelerimizdir. Elazığ 17 senede milli gelirini 12 kat arttıran bir şehir. Yıllar içinde kendini sürekli geliştiren bir Elazığ görüyoruz. Peki, 17 senede biz bu şehir için neler yapmışız? Kısaca özetlemek istiyorum. 16 yılda 533 firmaya yatırım teşviki verdik ve bu sayede 4.5 milyar liralık sermaye yatırımını şehrimizde destekledik. Bu yatırımlar sayesinde 11 bin vatandaşımıza yeni iş imkanları oluşturduk. KOBİ’lerimiz ekonomimizin omurgası. 2002’ye kadar ilimizde sadece 77 KOBİ’miz KOSGEB desteklerinden faydalanmış. Biz 16 yılda farklı sektörlerde faaliyet gösteren 3 bin 600 KOBİ’mize ulaştık ve iş imkanı kapasitelerini geliştirdik. Tabi tüm bunları yaparken işin ARGE kısmını ihmal etmedik” dedi.

Konuşmaların ardından 2018 yılı cazibe merkezleri destekleme programı kapsamında başarılı bulunan üç projenin imzaları atıldı. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan; Elazığ OSB Endüstriyel Tasarım Prototip ve İnovasyon Merkezi Projesi, Elazığ Belediyesi tarafından hazırlanan Elazığ Fuar Merkezi Projesi ve Elazığ İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan Elazığ Nitelikli İşgücü ve Yenilikçi Girişimci Yetiştirme Merkezi projelerinin imzalarını ilgili kurum temsilcileriyle birlikte Bakan Varank imzaladı.

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 17

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 16

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 15

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 7

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 10

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 9

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 11

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 13

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 12

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 5

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 2

WhatsApp Image 2019 02 26 at 13.45.40 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir