Haberler

OSB’de 165 Firma Aktif Çalışıyor

elazig osb

Elazığ Organize sanayi Bölgesi yönetim kurulu başkanı Suat Öztürk, şu an OSB’de 165 firmanın aktif çalıştığını belirterek, 6 bin olan işçi sayısının yeni açılacak tekstil fabrikaları ile 10’ Bin e çıkacağını söyledi. Öztürk, yatırımcıya arsa verilmiyor iddialarının yanlış olduğuna da işaret ederek,” Ret edilenlerin gerekçesi kapasitelerinin zayıf olması,  Biz yönetmenliklere uymayanlara arsa verip OSB yi enkaz haline getirmek istemiyoruz. Onun için arkadaşlarımız hassasiyetle inceleme yapıyor. Arsa ve katılım bedelini ödemede zorluk çeken bir firmaya biz neden arsa verelim.” Dedi.

Elazığ Organize sanayi bölgesinin Türkiye nin ekonomik sıkıntılarına rağmen hızla büyüdüğüne işaret eden Suat Öztürk, “Ekonomik sıkıntılar var ancak, bizim bir avantajımız 6. Bölge olmamız. Bu ortamda bile hem içeriden hem dışarıdan yatırımcı arkadaşlarımız var. Şu an hem tekstil, hem de başka alanlarda yatırımcılarımız var.” diye konuştu.

ARSA VE KATILIM BEDELİNİ ÖDEYEMEYENE NEDEN ARSA VERELİM

Öztürk,” OSB ‘de bulunan mevcutlar da kendi alanlarda ek yatırımlar yapıyor. İhracat yapanlarında durumları o kadar kötü değil. İç piyasaya çalışanların tahsilat yönünden ciddi sıkıntıları var azda olsa işçi çıkarmalar olmuştur. 2018-2019 yıllının seçimler yıllı olmasından dolayı sıkıntılı geçmiştir. Seçimler bittiğinden dolayı bundan sonraki sürecin daha etkili olacağına inanıyorum. Yatırımcılara arsa verilmiyor dedikoduları asılsızdır. Yönetmenliklere sadık kolanlar arsayı alabiliyor. Gerçek yatırımcıya arsa veriyoruz. Dosyasını getirenleri dosyaları inceleniyor.  Artık eskisi gibi arsayı alıp 1 Yıl bekletme olayı yok artık. Gerçek yatırımcıya arsayı veriyoruz 1 ile 6 ay içinde inşaata başlaması lazım ve en az 1 yılda üretime geçmesi lazım. Ret edilenlerin gerekçesi kapasitelerinin zayıf olması,  Biz yönetmenliklere uymayanlara arsa verip OSB yi enkaz haline getirmek istemiyoruz. Onun için arkadaşlarımız hassasiyetle inceleme yapıyor. Arsa ve katılım bedelini ödemede zorluk çeken bir firmaya biz neden arsa verelim.” Dedi.

OSB Başkanı Suat Öztürk, Tekstilciler üzerine çalışma yaptıklarını belirterek, İnşallah tekstilcilerin bir kısmını daha Elazığ ‘a getirebilirsek, hem katma değer olarak hem de istihdam olarak ciddi boyutlara erişeceğiz dedi.

LC WAİKİKİ ELAZIĞ ‘DA ÜRETİM YAPACAK

Öztürk,” LC Waikiki firmasına arsa verdik on güne kadar üretim tesisleri için inşaata başlayacaklar. LC Waikiki Elazığ ‘da 500 kişiyi istihdam edecek bir tesis kuruyor ve altı ay içinde ise üretime geçecek. Elazığ OSB de şu an 165 aktif çalışıp üreten firmamız var. 6 Bin işçi istihdam ediyor ama hedefimiz yılsonuna kadar tekstil fabrikalarının kurulması ile bu sayının 10 Bin’i bulması. Mevcut tekstil fabrikaları da işçi sayılarını her geçen gün artırıyor. Elazığ OSB ‘de mermerden sonra, inşaat malzemeleri, yapı kimyasalları, izolasyon malzemeleri geliyor. AKDAĞ lar firması Taş yünü fabrikası kuruyor Temmuz ayında lansman tanıtımı yapılacak. Önümüzdeki yılarda bu saydığım alanların önüne sanırım tekstil çıkacak.” Diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir